sábado, 17 de noviembre de 2012

Sila mysle - sila slov

Nikdy ste sa nezamysleli, prečo niektorí ľudia majú čo chcú a bez veľkého úsilia?
Príklad: Chôdza po žeravom uhlí.

Skupina ľudí sa stretá, aby prekročili oblasť tradičného podvedomia tým, že kráčajú uličkou žeravého uhlia.
Teplota uhlia a doba, po ktorú sú ňou vystavení stačí na to, aby došlo z pohľadu mediciny k závažným popáleninám chodidiel. A napriek tomu tisícky tých čo to absolvovali, odchádzajú z cela bez poranenia. Ak začneme uvažovať o tom , že to uhlie asi nebolo dostatočne teplé, zoberme si do úvahy počet účastníkov, ktorí váhali vo svojom presvedčení a pri chôdzi po uhlí (po tom istom) sa spálili.

Taktiež veda tvrdí jednoznačne, že HIV virus spôsobuje AIDS.  Ale vedci nemajú žiadnu predstavu o tom, prečo sa u veľkého počtu tých, ktorí sú nakazení celé desaťročia, táto nemos neprejavila.Ešte nepochopiteľnejším sú prípady pacientov v konečnom štádiu rakoviny, ktorí sa uzdravili spontánnym ústupom nemoci.
K tomu, aby sme zharmonizovali myseľ , telo a život potrebujeme viac než len " pozitívne myslenie.
Pozitívnym myslením  nasmerujeme našu duševnú energiu k pozitívnemu smeru, eliminujeme všade prítomné " vampírske " energie a oslabujúce negatívne myšlienky. A to je dôležité pre našu duševnú pohodu.
ALE, len pozitívne myslenie nemusí mať nezbytne na náš život akýkoľvek dopad!
V skutočnosti sa občas stáva, že ľudia, ktorí popadnú pozitívnemu mysleniu až k eufórií, oslabí viac, pretože v danej chvíli sa domnievajú, že je ich situácia beznádejná - veria tomu, že už vyčerpali všetky lieky pre dušu a telo.

ČO si títo ľudia neuvedomujú je fakt, že zdanlivo samostatné časti mysle , vedomie a podvedomie, sú na sebe závislé. Vedomie je kreatívne, je to časť, čo v nás dokáže vyvolať " pozitívne myšlienky".
Naproti tomu podvedomie je skladiskom nahrávok, skúseností a reakcií odvodených z inštinktov a získaných skúseností. Podvedomie bude bohužial stále prehrávať tie isté reakcie na životné signály.
Z neurologického hľadiska je podvedomie milión krát výkonejšie ako vedomie.
Keď sa dostane podvedomie a vedomie do konfliktu , kto asi zvíťazí?

domingo, 30 de septiembre de 2012

Patricia Kuhl: Geniálne jazykové schopnosti bábätiek


Deti na celom svete sú to, čo opisujeme ako "občania sveta." Môžu rozlíšiť všetky zvuky všetkých jazykov, bez ohľadu na to, v ktorej krajine testujeme a aký jazyk používame. "(Patricia Kuhl)

 Patricia Kuhl sa delí o úžasné zistenia o spôsobe, akým sa bábätká učia jeden jazyk za druhým -- počúvajú ľudí vo svojom okolí a "robia si štatistiku" o zvukoch, ktoré musia ovládať. Dômyselné laboratórne experimenty (a skeny mozgu) odhaľujú, ako 6-mesačné bábätká používajú sofistikovanú logiku, aby porozumeli svojmu okoliu.


viernes, 14 de septiembre de 2012

Keď je emócia nevyjadrená a telo bolí

Je jedno slovné spojenie, ktoré veľa krát opakujem mojim pacientom:   "Emócie vyjadrené, emócie prekonané". Niektorí sa s ním stotožňujú, iní hľadajú problémy vo svojom prístupe, ale to, čo nikto nemôže poprieť je, že keď odhalíme naše negatívne emócie, naše telo fyzicky trpí.

fyzick8 manifestácia ochorení sa rozvíja jedným alebo druhým spôsob v závislosti na nálade,s ktorou sa proti tomuto ochoreniu postavíme. Pri chorobách ako je rakovina alebo fibromialgia je preukázané, že naučiť sa zvládať emócie a nájsť nejakú emocionálnu rovnováhu a  prítomnosť pozitívnych pocitov pomáha k zotaveniu pacienta.


Čo je choroba sama o sebe?

Je to len zmena normálneho stavu nášho tela, alebo jeho časti, pretože nemôžu dostať to, čo potrebujú. Niečo ako vnútorný konflikt.

Osoba je zložená z tela (fyzického) a mysle (rozumu a citov), obe sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Preto je tak dôležité pokryť nedostatok po  fyzickej stránke, ktorým trpí určitý orgán, ako aj naplniť emocionálne potreby, ktoré má pacient, aby mohol proti tejto chorobe bojovať. Riešenie? PREVENCIA.


Ak sa naučíme starať sa fyzicky a emocionálne o naše telo, zabránime vzniku mnohých psychosomatických porúch alebo budeme bojovať účinnejšie, ak sa vyskytnú.
Je to proces prispôsobenia k sebe a prostrediu, v ktorom sa vyvíjame.


Ako to všetko súvisí emocionálne s chorobou a  s fyzickým postihnutím?

Aby to bolo  jasnejšie  jednoducho opíšem orgány, ktoré sú ovplyvnené, keď sme nevyriešili emocionálne niečo, čo sa nás týka:


- PEČEŇ:
- je spojená s hnevom a agresiou.

- SRDCE A TENKÉ ČREVO:
-sú súvisiace s  eufóriou, hystériou, vzrušenim, nervozitou a precitlivenosťou.

- ŽALÚDOK, SLEZINA A PANKREAS:
- sú zmenené emocionálnou nerovnováhou, ako sú úzkosť, pochybnosti, skepsa a žiarlivosť.

- PĽÚCA  A HRUBÉ ČREVO:
- sa týkajú komunikačných ťažkostí, keď chceme mať posledné slovo, prevyšovanie sa nad ostatnými a panovačnosť.

- OBLIČKY A MOČOVÝ MECHÚR:
- sú spojené so strachom, nedostatkom sebavedomia, plachosťou, a beznádejou

Ako môžeme vidieť, emócie a telo idú spolu, takže je dôležité venovať im pozornosť , aby sa zabránilo zlyhaniu v sekundách.




Objavte, čo je pre vás dobré


Prví sú rodičia, a potom sa pridáva rodina, učitelia, priatelia, spoločnosť ...   formujú nás , napĺňajú naše hodnoty , ovplyvňujú nás do značnej miery a  určujú naše rozhodnutia. Robíme veci - s autopilotom - nasiaknutí s myšlienkami a hodnotami druhých a ani si neuvedomujeme, že nie sme tí, ktorí rozhodujú.

Osobný rast umožňuje prevziať späť kontrolu nad svojím vlastným životom, a dať späť ostatným, čo nie je naše. Objavte, čo je dobré pre vás, spojte sa so svojimi vlastnými hodnotami a znovu objavte veci, ktoré vás naozaj napĺňajú. Hlavným cieľom je nájsť svoj ​​zmysel života a a venovať sa  mu naplno.

Cesta je dlhá a často osamelá. Tam bude veľa ľudí, ktorí nepochopia tento proces, nebudú  schvalovať    zmeny, ktoré  zavádzate do vašich životov a budú si myslieť, že ste sa zbláznili. Nasledujúci príbeh Sufi hovorí o tomto konflikte, ktorý máme s blízkymi v okolí.

Kačica a mačka -  príbeh Sufi

- Ako to, že ste začal  žiť duchovným životom? spýtal sa jeden z učeníkov majstra Sufi Shamsa Tabriza.

"Mamička hovorila, že som nebol dostatočný blázon na to, aby ma zavreli do blázninca, a ani dostatočne svätý, aby som vstúpil dokláštor-  povedal Tabriz.

-Rozhodol som sa venovať sufismu, kde sa  učíme prostredníctvom voľnej meditácie.

- A ako ste to  vysvetlili vašej matke?

-S nasledujúcou bájkou: Niekto priblížil káčatko k mačke, aby sa ho mačka ujala. Toto nasledovalo jeho adoptívnu matku všade, až pokým jedného dňa neprišili k jazeru. Okamžite kačička vošla do vody, zatiaľ čo mačka, z brehu kričala: "Vylez odtiaľ! Utopiš sa! "A kačička povedala:" Nie mama, zistila som, čo je to dobré pre mňa, a to znamená, že som vo svojom prostredí. Aj naďalej tu zostanem aj keď nevieš, čo  vlastne je to jazero. "

Dávajte si pozor na vašu myseľ !


Neverte vždy vašej mysli ... môže vytvárať prekážky, kde predtým neexistovali, a je schopná zabrániť nášmu osobnému rozvoju. Niekedy sa naše presvedčenia (zdedené) a obavy (nepodložené) sú natoľko silné, že znova vytvárajú  obávané situácie. To je sabotáž vašej mysle!




Alergia na ruže? [Metafora]
Toto je príbeh študenta,ktorý mal alergiu na ruže po celý život. Robil všetko preto, aby sa vyhol kontaktu s nimi. Jedného dňa sa však vrátil domov a zistíl, že jeho matka umiestnila veľkú kyticu ruží do stredu jedálenského stola. Napriek všetkým desenzibilizačným liečbam,  museli  študenta odviezť do nemocnice a dať mu injekciu . Bolo to hrozné!

Napriek tomu slávne ruže, ktoré položila matka na stôl boli umelé ...



sábado, 8 de septiembre de 2012

Bájka o Číňanovi a ryži


Muž dával kvety na hrob svojej manželky, keď videl čínskeho muža ako pokladá misku ryže na susedný hrob.
Muž podišiel k Číňanovi a spýtal sa ho:
- "Prepáčte, pane, naozaj si myslíte, že zosnulý príde jesť ryžu ...?
- "Áno," odpovedal čínsky, "keď váš príde vôňať kvety ..."
Ponaučenie: naučte sa vzájomne rešpektovať názory iných , je to  jedna z najväčších cností, ktorú človek môže mať.
 Ľudia sú rôzni, a preto konajú inak a myslia inak.
Nesúďte ...  iba pochopte, porozumejte ... a ak nemôžete pochopiť ... Zabudnite na to.

Ak sa vám páčila táto bájka, zdieľajte ju pomocou tlačidiel nižšie uvedených.

lunes, 27 de agosto de 2012

Morfologia nôh alebo koho ste potomkovia?


Grécke nohy: najdlhší prst je druhý na gréckej nohe, nasleduje ho palec a ostatné prsty, ale tretí prst je skoro tak dlhý, ako druhý. Táto noha má výhody oproti egyptskej nohe pri pohybe (kde je dominantný palec) a rímakej nohe (kde nedominuje žiaden prst), pretože, experti hovoria, že lepšie distribuuje zaťaženie na prednú časť chodidla. Štatisticky je však najmenej spoločný z troch uvedených typov nôh. Približne 15% ľudí majú tento typ nohy.

V kánone klasického umenia, noha musí byť grécka. Pozrite sa na všetky klasické sochy a uvidíte, že je to tak. Rím je plný gréckych nôh. Takúto grécku nohu je veľmi ťažké namaľovať alebo vyrezávať.


Egyptský nohy: sú prítomné na sochách faraónov, majú najdlhší prst palec a ostatné prsty pokračujú podľa veľkosti v zostupnom poradí.

Tento typ nôh je načastejšie preťažený obuvou a  predurčuje k vbočeniu palca (hallux valgus) a osteoartróze hallux rigidus (Je to stav sprevádzaný bolestivosťou v oblasti I. predpriehlavkovo-palcového kĺbu spôsobený jeho artrózou - "opotrebovaním". Dochádza ku obmedzeniu hybnosti v tomto kĺbe a výraznej bolestivosti pri chôdzi, najmä v mäkkých topánkach, preto pacient chodí po vonkajšej strane chodidla. V oblasti kĺbu najmä na zadnej časti môžeme nahmatať kostné výrastky, niekedy vzniká zapálená burza v mieste najväčšieho tlaku). Približne 60% ľudí majú tento typ nohy.

´Rímske alebo takzvané polynézske nohy: môžme pozorovať na obrazoch Gauguina: prsty sú takmer všetky rovnaké a sú takmer v rovnakej výške.Bežne tento typ nôh môžme pozorovať medzi ženami z Latinskej Ameriky. Približne 25% populácie majú tento typ.

sábado, 25 de agosto de 2012

"Držali sme v spánku pravú hmisféru nášho mozog"

"Neuroscientifické experimenty ukazujú, že k učeniu u detí dochádza, keď ich necháme  prevziať iniciatívu, aby preskúmali možnosti, ktoré sú založené na intuícií, počúvaní a zdieľaní nápadov, integrovaní skúsenosti mobilizovaní sa a precítení."


"Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosti."  populárna fráza  Alberta Einsteina.

V posledných rokoch sme ignorovali "silu predstavivosti, intuície a emócií", a boli sme podmienení "použivať radšej ľavú hemisféru, logický základ a racionálneho myslenia." Ak chcete začať byť šťastnejší synchronizujte vaše mozgové hemisféry, vaše životy"
Musíme si to uvedomiť. Ja som sa naučila vnímať a intuitívne cítiť, tak ako keď sme boli malí. Rodímesa s neporušenými schopnosťami vnímania a intuíciu a ako rastieme  nám ich limitujú. Spôsob, akým  výchovávame detí znižuje ich učenie, schopnosti a kreativitu.


Čo možno urobiť, aby sa to napravilo?

 Neurovedci zistili, že čo určuje ,že dieťa postupuje v jeho dospelosti správnym smerom a bude šťastným je zladenie medzi detskými vlastnosťami a rodičovskými očakávaniami. Nikto nie je zlý, záleží na tom, že niekto v nás verí . My vytvárame našu realitu.


- Prečo ľavá hemisféra v súčasnej dobe prevláda v našej spoločnosti, a nedávame väčší dôraz na pravú hemisféru?
- Nenaučili nás ju rozvíjať, a to všetko môžme teraz zmeniť. Sme v dialógu so životom len v našej ľavej hemisfére, ktorá je len pripravená vidieť náhody a len veriť tomu, čo môže merať a popisovať. Preto nemôžme oceniť krásu a lásku, ktoré nie sú kvantifikovateľné a merateľné. Zistujeme, že máme pravú hemisféru tichú, umlčanú a spiacu.Naštastie už vieme čo robiť, aby sa prebudila a synchronizovala sa s ľavou hemisférou.

Na mojich konferenciách, workshopoch a sedeniach učím ľudí sinchronizovať obe hemisféry.
 Ako to môžme robiť?
- Prvá vec je zaviazať sa k synchronizácií. Ak urobíte zmenu v myslení môže byť veľmi rýchla zmena. Nezáleží, či vám zadajú cvičenie, pretože všetko sa deje zmenou základu.
.
- A akonáhle zmeníme základ, čo by sme mohli urobiť pre stimuláciu náš mozogu?
- Praktikovať väčší zmysel pre humor, meniťveci a hrať imaginatívne hry.

- Čo tým chcem povedať je to, že budeme musieť začať veriťv seba samých a vytvárať našu realitu. Tak dosiahneme kladnú spätnú väzbu, ktorá nás posunie stále viac k tomu, že dosiahneme bez námahy to, čo chceme.


- Rôzne spôsoby videnia reality ...
- Taktiež sa mi páči, ako sa pozerá na realitu románopisec a esejista Arthur Koestler. Jedna jeho fráza hovorí, že "život je text písaný v neviditeľnom písme​​." Predstavte si kapitána, ktorému povedali, že má ísť na šíre more s obálkou s pokynmi a nemôže ju otvoriť, kým tam nepríde. Keď napokon otvorí obálku s pokynmi nájde  text ako z mágie, kde občas sa objaví nejaké slovíčko.

- Aký je význam toho všetkého?
- Keby nebol prevzal obálku,nebol by sa dostal tam, kde je dnes. Pokým nebudeme konať život nám nedá odpovede. Musíme veriť, že tam niečo existuje , nemám na mysli život po smrti, ale je tu niečo silnejšie ako my. Viera zachraňuje životy.





sábado, 18 de agosto de 2012

Štyri egá, štyri sily, ktoré podporujú naše telo



Podľa Alejandra Jodorowského nemáme len jedno ego, ale štyri, ktoré sú ako štyri kone, ktoré napomáhajú našemu vlastnému telesnému Ja :
1 -. INTELEKTUÁLNE vyrába myšlienky, všetko mentálne.
2 -. CITOVÉ  produkuje city, citový život
3 -. SEXUÁLNE-KREATÍVNE vyrába túžby, je to  libidná sila
. 4 - MATERIÁLNE: to je naše telo s jeho základnými potrebami a materiálny život
Rozvinieme objasňujúcimi príkladmi tento základný nápad psychogenealogie Jodorowského:

Intelektuálne alebo duševné energie Ego
-Filozof, ktorý žije v našej hlave, je dokonalým príkladom človeka v jeho duševnom egu, ktorý môže skončiť uväznený v jeho mysli. Odpojený od svojho tela, emócií a kreativity. Osoba, ktorá sa domnieva, že vesmír je racionálny a má strach z toho čo nemôže vysvetliť racionálne.
Ego emočnej či emocionálnej energie
-Príkladom  emocionálneho ega môžu byť nasledovníci "fanúšikovia" akéjkoľvek politickej strany. Tí, ktorí navštevujú s "vlajkou" jednej konkrétnej strany  zhromaždenie volebnej kampane. Každé slovo ich "politickeho guru" je oslavované ako keby ich život závisel na ňom.Vykonávajú olektívne spevy, ktoré znevažujú politického súpera. Preplnení pocitom spriaznenosti, všetci majú podobné emócie spojené s určitým spôsobom porozumenie života. Možno sme si neuvedomili, ako veľmi sa podobá jeden míting na futbalový zápas. Tiež tam kričía a urážajú  súpera a povzbudzujú farby svojho  tímu.
Ego rozpráva o emocionálnych pocitoch a spája nás so srdcom. Ego v genealogickom strome je venovaná našim prarodičom a súrodencom ...
Tak ako  hodnotíme nápady, či  ich chceme zachovať alebo s nimi nakladať podľa ich stupňa užitočnosti a krásy, musíme tiež skúmať svoje pocity, aby sme zistili, či sú skutočné alebo nie. Každý pocit, ktorý nás vedie k vojne a konfrontácii je niečo , čo by sme mali vynechať. Skutočné pocity sú tie, ktoré vedú k mieru

Libidne ego alebo sexuálna a tvorivá  energia
-Je zastúpené ľudmi, ktorí žijú len zvádzaním alebo túžia byť zvedení. Osoby, ktoré hovoria, že v živote je len sex a zabúdajú aj svoje tvorivé schopnosti.

Materiálne ego alebo materiálna energia
-Najviditeľnejším príkladom je svalnaté telo osoby, ktorá žije v telocvični  posadnutá diétou a nízkokalorickými jedlami. Ďalšiou tvárou ega je potreba zachovať určitý telesný vek, medzi 20 a 35 rokov. Boj s časom porazí skalpelom.
To je ego, ktoré nechce zmiznúť, ako ukazuje nasledujúci príbeh:
Bol raz jedn skvelý guru obklopený všetkými svojimi učeníkmi pri ťažkom prechode k smrti. Jeden z jeho učeníkov prišiel a spýtal sa na jeho posledné slová
Guru odpovedal: Ja nechcem zomrieť! Nechcem zomrieť! Nechcem zomrieť!
Našim  problémom je, že  sa miešajú všetky štyri centrá (ega) lebo veríme, že sú jedno a to isté ego a to je intelektuálnej povahy.
Mali by byť v rovnováhe, keď si človek vyvinie  čo len jedno v nadbytku, ďalšie tri sa vyvíjajú s omeškaním, sú nezrelé, potláčané, nespokojné.

Niekedy  naše ego porovnáva so psom, ktorého štyri nohy, štyri energie, by mali smerovať v rovnakom smere. Ak každá noha má inú cestu, pes spadne a udrie si brucho o podlahu. To nevedie nikam. To je to, čo sa stane, keď si myslíme  jednu vec, chceme ďalšiu, želáme si niečo iné a urobíme pravý opak.

Naše ruky májú tiež ukazovatele, ktoré nám umožnia pochopiť štyri ega a piatu esenciu. Ukazovák je ten, ktorý predstavuje duševné ego, vedľa neho je prostredný prst, ktorý predstavuje emocionálne ego, potom prsteník je pripojený k libidnému egu a malíček predstavuje materiálne ego alebo telové. Môžeme vidieť, ako palec je niečo iné, je oddelený od ostatných štyroch, predstavuje piatu esenciu - našu podstatu.

Tieto štyri centrá sa navzájom nekomunikujú (majú rôzne jazyky), a žijú svojim vlastným životom nezávislým od seba navzájom. A to je dôvod, prečo potrebujeme určitú vnútornú múdrosť, ktorú Alejandro Jodorowsky volá piatou esenciu. Jej úlohou je, aby sa všetky tieto jazyky stali  navzájom kompatibilné, takže rozum - intelekt chápe srdce, sex a telo.
Môžeme sa pýtať: Prečo nemôžme žiť vo všetkých egách, presúvať sa z jedného na druhé a múdro viesť  našu dušu, alebo piatu esenciu?
Pes musí sledovať, kam smeruje naša bytosť , smerom k našmu cieľu. Ak tomu tak nie je, my, ktorí následujeme naše ego, sme sa zamerali na ciele, ktoré nie sú podstatné.
1.-intelekt chce byť, musíš ho naučiť nebyť (prázdna myseľ)
2.-srdce chce byť milované a milovať, musíš mu dať mier (plné srdce)
3.-sex chcete tvoriť a musíš ho naučiť odstrániť nevyhovujúce priania - nie naše (mutácie v podstate neosobného ega)
4.-telo chce konať, musíš ho naučiť meditovať (znehybniť ho na niekoľko minút denne)
Štyri znaky tarotu, mince, palice, meč a pohár, nám symbolizujú: hovoria o tele, sexe, inteleke a emocionálnej energii. Alejandro Jodorowsky hovorí o dvanástich kmeňoch, ktoré popisujú deformácie, formy v ktorých sa žije ak  jedno z ega napadne iné.

Tiež náš rodokmeň je spojený s týmito centrami:
-Materiálne ego v našom spoločenstve
-Libidné ego na úrovni našich rodičov a ich súrodencov
-Emocionálne ego zodpovedá našim starým rodičom a ich súrodencom
Intelektuálne ego-prarodičov


Vyrovnanie s našimi túžbami je jednoducho zharmonizovať štyri energie, aby sledovali rovnaký cieľ na ceste. Nakoľko každá hovorí iným jazykom, sú ako hudobné nástroje, ktoré nemajú nič spoločné jeden s druhým. To je naša zásada bytia, čo robí prekladateľa, mediátora a robí to, aby štyri nástroje hrali rovnakú melódiu.
Stáva sa to ako v príbehu o hrozne, v ktorom sa rozpráva ako Peržan, Arab, Turek a Grék, hladní putovali púšťou. Peržan evokuje chuť "angûrs" a má  chuť v tomto momente zjesť pár z nich . Arab konštatuje, že by bolo oveľa príjemnejšie zjesť "inabs". Turek namieta, že "uzums" by bol najvhodnejší v  ich situácii. Grék sľubuje ešte väčšiu slasť,  uvažovaním o cnosti "iztafils". Chceli mať všetci posledné slovo, a tak sa takmer začali biť. Keď sa  púštali do bitky, jeden mudrc, prechádzajúci náhodne okolo, pochopil hneď dôvod sporu a okamžite ich upokojil a riekol:
-  Už sa nebite! Hovoríte o tom istom. Čo všetci chcete, je  jesť hrozno. Toto sa nazýva "Angur" v perzštine, "Inaba" v arabčine, "uzum" v turečtine a "iztafil" v gréčtine.

viernes, 6 de julio de 2012

Araretama - Cesta empatie


Araretama


Cesta empatie
Generacemi je předáno mnoho bolestí a utrpení. Traumatizující události našich rodičů, prarodičů i předchozích generací, působí často skrze nás a silně nás ovlivňují aniž bychom si byli vědomi jejich původu. Protože jsme s lidmi žijícími před námi silně svázáni rodovou vazbou, následné generace na sebe berou lítost, vinu a trest.
Lidé tak často žijí úděly jiných, aniž by to vůbec věděli.
Mnoho nevyřešených rodinných vzorců, chování pokračuje dál a dál.
Nevědomě tak utváří náš obraz světa naše pocity, myšlení a jednání.
To může přinášet i řadu nejistých problémů v některých oblastech našeho života a v našich vztazích.

Když se mi do ruky dostala kniha od Sandry Epstein Araretama - cesta empatie, přečetla jsem jí jedním dechem a řekla jsem si " to je ono, co hledám ".

Jedná se o  esence, které byly vytvořeny z velkých prastarých stromů, vzdušných kořenů, lišejníků, bromhélií, orchideí, či květin keřů v Atlanském deštném pralese. Skrze tyto esence nás prales učí obohatit a porozumět tomu, co se děje uvnitř nás samotných, hluboce léčit naši duši, spojování vlastních kořenů s proudem života tohoto jedinečného ekosystému.
Přírodu dnes potřebujeme snad ještě více pro naši duši než pro fyzické přežití. Chceme-li znovu uvést do harmonie a rovnováhy náš svět a sami sebe vyléčit, měli bychom si uvědomit, že vše v něm je živé a oduševnělé a má stejnou hodnotu, ať jde o zvířata, lidi, stromy, skály, řeky nebo vítr, a skutečně prožít spojení se všemi těmito bytostmi ve vztazích vzájemné výměny a obdarování.
 Zakladatelkou těchto esencí je Sandra Epstein z Brazilie.
Její slova: " Prales mě naučil úctě, soucitu a lásce. Při všech našich setkáních mi odhaloval svá přání, své sny i záměry. Jste-li připraveni mu naslouchat, naučí vás i mystickému umění sdílet život v pospolitosti a s respektem k odlišnostem. Přivede vás k setkání s vaším vnitřním klenotem, objevíte svoje prvotní nenahraditelné vlastnosti. Obdaruje vás svobodou, jedinečností, původností, tvořivostí a dovede vás k postojům, které budou v souladu s vaší univerzální velikostí. Ve znovuobjevení pouta s přírodou, je podle mě šance pro nový cyklus života na této planetě ".
Esence se vyrábějí šamanským způsobem, obsahují veškeré kvality
Brazilského pralesa. Účinnou složkou je pozitivní energie rostlin, stromů, keřů, lišejníků… Jsou vytvořeny sláskou a péčí, což je možné vidět a procítit prostřednictvím energií, které z nich vyzařují.
Při výrobě není žádná rostlina poškozena. Energie se sbírá pomocí vody. Působením slunce se energie násobí.

Moje vlastní zkušenost s těmito esencemi je opravdu to, co jsem hledala a potřebovala ke svému životu. A když se vyskytne nějaká nesrovnalost, což je v této době na běžném pořádku, dokáži se s tím snadněji vyrovnat a hlavně vím, že jsem si to způsobila sama.

Araretama na Slovensku:
Slovakia - Bratislava
Veronika Šablová; veronika.sablova@chello.sk ; phone:             +421 903 727 151      

lunes, 28 de mayo de 2012

Skrytý význam chorôb - Astma


Aké sú príznaky astmy?
 Je to forma dýchavičnosti, sprevádzaná piskotom pri výdychu, čo ju robí ťažkým a bolestivým, zatiaľ čo vdychovanie je rýchle a jednoduché.
V Oriente je považovaná za problém karmický, niečo, čo nebola duša  schopná integrovať a sa vrátila na Zem doriešiť tento problém...
Bez zanedbávania tejto teórie, môže byť užitočné vedieť aj  to, že astmatik cíti odmietnutie jedného z rodičov. Majú pocit, že prichádzajú z lona svojej matky na svet, kde nie  sú vítaní. Takže je to  tazvaná  psychosomátická choroba.

Keďže psychika má svoj podiel na tejto chorobe, je logické, že terapia psychiky pomôže aj telu. Niekedy pomôžu relaxačné techniky, pokiaľ treba telo ukľudniť. Ak nepomáha relaxácia, môže nastúpiť napr. hypnoterapia, kde sa používa okrem relaxácie aj sugescia a predstavivosť. Pokiaľ treba zmeniť myslenie a prístup človeka, je namieste PSYCH-K® metóda.Vždy treba uvažovať od prípadu k prípadu a prispôsobiť liečbu človeku a jeho situácii. Niekedy takéto individuálne terapie nestačia a treba zapojiť partnera alebo aj celú rodinu, aby sa choroba vyliečila.  
Aké sú nevedomé problémy, ktorým čelia osoby s astmou?
Na prvom mieste je nerovnováha medzi prijímaním a dávaním. Oni vyrástli s pocitom, že im nebola venovaná dostatočná láska ... a možno z tohto dôvodu sa snažia absorbovať príliš veľa vzduchu, čo vedie k duseniu. Musia sa naučiť dávať ...
Na druhom mieste je strach. Strach z určitých aspektov života, ako je sexualita, agresivita, špina, atď. Považujú tieto veci za nečisté
Čo sa stane potom?
Že sa môžu uzavrieť, aby nevpustili nič nového do života  a tak sa môžu  izolovať.
Čo môžeme povedať astmatikom   a byť užitoční?
Nech rozpoznajú v niektorých prípadoch ich túžbu po ovládnaní a manipulácií, pretože niekedy využívajú vlastnú chorobu na vykonávanie moci nad všetkým okolo nich
A keď dôjde k útoku astmy v dospelosti?
To môže znamenať, s rizikom chyby, že človek žije v dusivej atmosfére, v ktorej sú niektorí ľudia alebo situácie, ktoré ho znechucujú, tlačia a nevie  ako zvládnuť situáciu. Astma je volanie o pomoc, ktorá dáva najavo, že nie sú spokojní s prostredím okolo seba a vyháňajú ich utrpenie vo forme astmy
Aké odporúčania môžu pomôcť astmatikom?
1.-vyvažovať póly medzi prijímaním a dávaním
2.-Čo sa dáva,  to sa dáva , a neberie sa to preč ...    Alejandro Jodorowsky
3.-Vystaviť sa strachu až do integrovania a považovania ho ako užitočnú súčasť svojho života. Každý symptóm je výzva na riešenie niektorých aspektov seba samého,ktoré sa zanedbali.

viernes, 18 de mayo de 2012

Dobré alebo zlé správy ?



Kedysi dávno, pred mnohými storočiami, žila jedna rodina  veľmi nebezpečne. Sedliak, jeho manželka a syn. Jedného dňa, jediný kôň, ktorého vlastnili im utiekol a zmizol. S veľkým zármutkom sa sedliak  ponáhľal oznámiť zlú správu jeho žene. Ona sa spýtala: dobrá alebo zlá správa? Kto vie? Na druhý deň prišli vojaci a vyžiadali všetky dostupné kone aby ich odviedli na vojnu proti susednému kráľovstvu ... ale na farme ... tam nebol žiadny a tak odišli s prázdnymi rukami .... Tú noc, sa koň vrátil  ! Farmár to  bežal povedať svojej žene, ktorá odpovedala: dobrú alebo zlú správu? Kto vie! Na ďalší deň  syn nemohol odolať pokušeniu zajazdiť si na svojom milovanom koňovi, ale s takou smolu, spadol a zlomil si nohu. Keďto povedal farmár svojej žene, ona odpovedala: Dobrá alebo zlá správa? kto vie! Týždeň ubiehol, a vojaci sa vrátili žiadali mladých mužov do vojny, ktorá bola vedená proti susednému kráľovstvu. Syn mal zlomenú nohu, a farmár bol príliš starý na to, aby išiel do vojny, a tak odišli na prázdno ... sedliak oznámil dobrú správu jeho žene, ktorá odpovedala dobrú alebo zlú správu? kto vie! Tento príbeh nemá koniec,mohli by sle do nemoty pokračovať ... je dobré vidieť veci z inej perspektívy, a pamätaj si :
Nie si dokonalý,
Nie som dokonalý,
čo sa stane s nami tu a teraz je dokonalé!
A všetko zlé je n niečo dobré.

domingo, 29 de abril de 2012

Skrytý význam chorôb - Chrbtica


Chrbtica: Stabilita, držanie tela, os a vzpriamenosť.Spája  hlavu  a panvu  tvorením dvojitého oblúku, ktorý sa podobá na písmenko S. Je tvorené z 33 stavcov, ku ktorím je potrebné pripočítať 550 svalov a 400 šliach, ktoré nám dávajú stabilitu. Okrem toho, chrbtica chráni jemnú miechu, v ktorej sídli radosť zo života. Stabilita a podpora sú dva dary, ktoré dáva chrbtica nášmu telu . To je dôvod, prečo nestabilita a klesajúci zisk, priamo pôsobia na chrbticu, ktorá sa nám sťažuje v forme bolesti.
Chrbtica sa pohybuje vďaka medzistavcovým platničkám , ktoré spolu tvoria polárnu  štruktúru s drsnými stavcami. Každý disk má želatínovú hmotu ako centrum, ktoré sa prispôsobuje pohybu. Rozbitie tohto cenrta môže napomôcť obávaním poruchám platničky.
Chrbtica je centrálna os  nášej hrude, takže keď polarizujeme príliš veľa k jednému aspektu reality, napríklad na stranu ženskosti  odopierajúc mužskú  stranu alebo naopak, chrbitca sa ohýba. Váš  lekár vám vysvetlí, že je to skolióza, a nie, že sme sa odchýlili od centra. Prejsť kľukatiac sa cez život, vyhýbajúc sa prekážkam a priamosti za každú cenu, to tiež spôsobuje zdravotné problémy.
Aj city vplývajú na svalové napätie. Ako strach tak aj  smútok sa často prejavujú cez bolesti chrbta alebo akútnej bolesti krížov. Trvalý stres alebo tlak môže viesť k významnému zvýšeniu tohto napätia.
Konflikt bezcennosti alebo sebazaprenia spôsobuje odvápnenie chrbtice a môže dosiahnuť skutočné zdravotné  problémy,  pokiaľ konflikt pretrvá. Na druhej strane, strach z ostatných, môže zatiahnuť chrbticu do akcie pamäte plodu, ako podvedomý pokus o návrat do lona,raj - ​​útočisko bez ohrozenia.
Osteopati, ktorých úlohou je harmonizovať kostnú štruktúru, obhajujú myšlienku, že každá choroba má svoju korešpondenciu v kostiach. Blokovanie je často spôsobené emočným uzlom,asi  60% bolestí chrbta má emocionálne pozadie. Každý druh emócií napína určitú časť tela, a to postihuje orgány a kosti.
Existujú ľudia, ktorí  po manipulacií a odblokovaní stavcov hovoria, že sa im  zdá, že vidia lepšie, lepšie počujú,a  zažívací systém im pracuje lepšie ... Je to samozrejme! Otvorili sa  artikulačné priestory, takže nervové signály prúdia oveľa lepšie.
Faryngitída je zrejme spojená s blokom v oblasti krčnej chrbtice, v týchto  stavcoch sa stimuluje oblasť krku. Keď sa uvoľní a tonifikuje táto  oblasť, infekcia ustúpi.

"  Motus vita est" pohyb je život. Hýbte sa!
O dôležitosti pohybu, odborníci vedia, že ak budeme ležať v  posteli štrnásť dní, sa priemer svalov spojených s chrbticou stiahnu, zúžia  približne asi o jeden centimeter. Ak chcete obnoviť tón svalov  budete potrebovať na to niekoľko mesiacov rehabilitácie.
Jedno štúdium ukazuje, že školáci  sa  pohybujú len veľmi málo: vozíme ich autom, strávia veľa hodín sedením pri počítači alebo televízie a nepraktikujú skoro žiaden  šport. Tento sedavý spôsob života vplýva na svaly a kostru, okrem iného spôsobuje problémy s nadváhou a ďalšie iné problémy.
Najlepším liekom na tento problém je pohyb. Musíte sa pohybovať každý deň, a čím viac, tým lepšie. Je dobré si uvedomiť, že mali by sme si zvoliť ten šport, ktorý nás budeme baviť ...
Plávanie je ideálna šport pre chrbtové svaly. Nakoľko voda udržuje telo, chrbtica nemusí  znášať žiadnu  váhu. Kraul a  znak sú najlepšie  štýly .
Alejandro Jodorowsky hovorí, že "šťastie je v kostiach." Po obdržaní ceny  Rád umenia a kultúrnej Merity "Pablo Neruda" od Michelle Bacheletova poďakoval básňou: "Dvere otvorené na sever,dvere otvorené na juh, dvere otvorené na východ a  dvere otvorené k západu,nech príde vietor a vezme všetko nadbytočné, ktoré mi  dovolí sa zmeniť na čistú chrbticu, kde každá kosť spieva ako vďačný  vták ".
 Venujte pozornosť  chrbtici, a ak niekedy ochorie, mali by ste si vypočuť  starostlivo jej posolstvo a zistiť, ktoré z pilierov vášho života zlyháva, ktorý pól popierate, prečo  klesáte na duchu, prečo znížujete svoju pohyblivosť, čoho sa obávate, prečo sa odďaľujete od radosti. Problémy s  chrbtice  príchádzajú, len aby  vás vyliečili od koreňa.

jueves, 26 de abril de 2012

Panika zo zmeny


Cristobal Jodorowsky hovorí, že prežívame  paniku zo zmeny, pretože  v podstate náš mozog vie, že ak vykonáme akúkoľvek zmenu, prestaneme "voňať" rovnako a naš "klan" nás môžeme vyhnať alebo zabiť. Strach zo zmeny je v podstate strach zo smrti samotnej, preto nerizkujeme, a tak  radšej uprednostňujeme zostať rovnakí. Ale tak ako píše Alex Rovira (slávny katalánsky spisovateľ) najväčšie nebezpečenstvo je naozaj nerizkovať.
"Smiať sa znamená riskovať, že budeme vyzerať  hlúpo.
Trúchliť znamená riskovať, že budeme vyzerať  sentimentálne.
Vystaviť svoje nápady a sny pred davom, sa vystavujeme riziku ich straty.
Milovať znamená riskovať , že nebudeme na oplátku milovaný.
Žiť znamená riskovať smrť.
Mať nádej riskujeme jej stratu.
Ale musíte riskovať.
Pretože najväčšie riziko je v živote neriskovať nič.
Ak sa nič nerobí, tak sa nič neriskuje, tvoja  existencie sa zatieňuje.
Je pravdepodobné, že týmto spôsobom sa vyhnete utrpeniu, ale nebudete sa učiť, cítiť, meniť, milovať, alebo žiť.
Pripútaný k postoju strachu, stanete sa otrokom ... a prídete o svoju slobodu. Ste voľní,  len ak budete riskovať. "
Alex Rovira

viernes, 6 de abril de 2012

Čo je Couching?



Iste ste počuli slovo Couching.  Dnes sa o tom veľa hovorí, ale ... vieme, čo to je a v čom spočíva ? Odkiaľ to prišlo a kam to speje?
Slovo " Couching ," doslovný preklad z angličtiny je "tréning", je v súlade s realitou? Pozrime sa na to podrobnejšie.
Jeho pôvod možno nájsť vo vyučovacej metóde Socratesa ,ktorý pomocou dialógu a otázok na svojich študentov, ich nasmeroval k pravde. Jeho argumentácia, jeho rečnícka ľahkosť a jemná irónia, tlačila ľudí k premýšľaniu a dokázal im, že majú skutočné znalosti veci, za predpokladu ich nevedomosti a keď sa "vyprázdnia", a vypočujú sa, sa "naplnia" múdrosťou .
Couching je pomerne moderná metóda , ktorá sa snaží oslobodiť potenciál, ktorý všetci máme.  Prostredníctvom doprovodu, kedy sprostredkovateľ alebo coach, pomáha a podporuje osobu alebo coachee a pôsobí ako most medzi ich súčasným a požadovaným životom prostredníctvom sebapoznania a konania. Coaching  spočíva v odstránení prekážok, ktoré oddeľujú coachee od  úspech.
Coaching nie je terapia, pretože coachee nie je chorý, je to zdravý človek s mnohými  zdrojmi priležitostí k objaveniu,ktorému  coach  pomôže plne využiť,objaviť  svoj ​​potenciál vo svetle, odpovede vo vnútri seba samého, trénovaním jeho  postojov a zručností, nasmerované k požadovanému cieľu. Coach  dosiahne zmenu prístupu, prostredníctvom aktívneho načúvania a oceňovaním svojho partnera.

Na  každom sedení coachee spraví ďalší krok smerom k cieľu, a coach mu značí vhodný proces sledovania pre tento krok vpred, osobným akčným plánom, coachee musí konať tak aby  postúpil a tomu sa hovorí tréning = "Coaching" .
Najznámejšie druhy Coachingu  :
Osobný coaching
Business coaching
Športový coaching


Coaching ti pomôže dať veľký skok dopredu !



viernes, 30 de marzo de 2012

Nemožné Pohyby • Najlepšie ilúzie 2010

Víťaz najlepšej vizuálnej ilúzie roku 2010

Koukichi Sugihara
Meiji Institut for Advanced Study matematických vied, Japonsko

To je kus úžasnej ilúzie, kde sa zdá, že popierame gravitáciu, kde lopty cestujú nahor namiesto dolu. To je možné, pretože obraz je umiestnený na rovnom povrchu. Toto video je natočené v reálnom čase, nie sú tam žiadne zvláštne zapojenia efektu, len čistá ilúzia.



METÓDA BRAINSTORMINGU


Po prvý raz sa táto metóda realizovala v USA v roku 1938 a prítomní účastníci ju nazvali brainstorming, čo v preklade znamená búrka, vytriasanie mozgov (brain – mozog, storm - búrka). Tvorca tejto metódy Alex F .Osborn (1962) vychádzal z týchto premís: ľudia mnohé myšlienky, nápady ani nepovedia, lebo sa boja, že sú to nápady neuskutočniteľné, bláznivé, zlé, smiešne, nie sú v súlade s tým, čo je napísané v učebniciach, čo tvrdia autority, čo je konvenčné. Nechcú sa zosmiešniť, alebo sa ukázať ako hlúpi či nepraktickí. Toto však tvorivosti neprospieva, a preto je potrebné prekonať sociálne a psychické bariéry, ktoré blokujú vznik nových, netradičných, originálnych nápadov. Prvou zásadou brainstormingu je oddelenie tvorby, produkcie nápadov od ich hodnotenia. Ďalšou zásadou je, že kvantita vyvoláva kvalitu - čím je nápadov viacej, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa medzi nimi objaví originálny nápad. Najlepšie nápady sa objavujú spravidla až ku koncu prezencie nápadov, keď už všetky konvenčné nápady sú včerpané. Tretia zásada brainstonningu vychádza zo synergického efektu, teda z toho, že ak ľudia pracujú spoločne, navzájom sa inšpirujú, pomáhajú si atd. vyprodukujú viac nápadov, ako keď pracujú individuálne a výsledky ich práce sa spočítajú. Platnosť týchto zásad Osborn a ďalší výskumníci empiricky verifikovali. Ukázalo sa napríklad, že oddelenie tvorby nápadov od ich produkcie umožnilo vytvorenie až o 90% viac originálnych nápadov ako pri tradičnom spôsobe. keď po vyslovení nápadu nasleduje jeho posúdenie, hodnotenie. Sústredenie sa na kvantitu nápadov prinieslo o 78% viac originálnych nápadov a synergický efekt - práca v skupine o 70% viac originálnych nápadov ako pri individuálnej práci členov skupiny a následnom súčte ich. nápadov.( Osborn. 1963)

Za účelom realizácie týchto zásad platia v brainstormingu isté pravidlá:
1.Pravidlo zákazu kritiky. V priebehu tvorby nápadov je zakázaná
akákoľvek kritika nápadov. Treba úplne vylúčiť aj kritizovanie v zastretej,
alebo neverbálnej podobe (úškľabok, mávnutie ruky a pod.) aj za cenu
vylúčenia nenapraviteľne kritizujúceho člena z brainstormingového zasadnutia. 2. Pravidlo uvoľnenia fantázie. Každý účastník sa má usilovať čo najviac
uvolniť svoju fantáziu a predstavivosť, riadiť sa zásadou, že najneobvyklejšie a
zdanlivo najabsurdnejšie návrhy môžu byť tie najlepšie, alebo môžu k nim
viesť. 
Čím je nápad divokejší a búrlivejší, tým lepšie. pretože krotenie myšlienok
je oveľa drahšie ako ich invencia. Príkladom takého divokého nápadu je zastaviť
vodu vodou - zabrániť povodni utvorením hrádze z vriec naplnených vodou). 3.Pravidlo čo najväčšieho počtu nápadov. Každý účastník sa musí usilovať
vyprodukovať čo najviac nápadov. V prípade ustrnutia iniciatívy účastníkov
musí zasiahnuť a oživiť diskusiu svojimi návrhmi, alebo vytýčením zatiaľ
nepoužitých možností vedúci brainstormingového zasadnutia (vo vyučovacom
ocese učiteľ). 4.Pravidlo vzájomnej inšpirácie. Pre úspešný priebeh brainstormingu je
dôležitá kombinácia a vzájomné spájanie. zdokonaľovanie nápadov, rozvíjanie
myšlienok ostatných a pod. 5. Pravidlo úplnej rovnosti účastníkov. Počas brainstormingového
zasadnutia neplatia vzťahy nadradenosti a podriadenosti. všetci účastníci sú si
rovní a podľa toho by sa mali aj správať. Platí iba podriadenosť vedúcemu
zasadnutia. Metóda brainstormingu sa skladá obyčajne z týchto etáp:
1.Oboznámenie účastníkov s cieľom zasadnutia, problémom a s pravidlami
brainstormingu.
 V tejto etape sa môže realizovať aj krátka beseda o
probléme, alebo krátka "mozgová rozcvička"- netradičné riešenie nejakého
miniproblému, napr. ako by sa dal využiť otvárač na pivové fľaše. 2.Tvorba, produkcia nápadov, riešení. Tejto etape sa zvykne hovoriť aj
vlastný brainstorming. Tu je obzvlášť dôležité dodržať všetky vyššie uvedené
pravidlá brainstormingu. Nápady sa odporúča písať na tabuľu alebo na veľký
papier, aby všetci účastníci malí neustále pred očami všetky doterajšie nápady. Nesmie sa však uvádzať, kto návrh povedal, pretože nejde o ľudí, osoby, ale o
nápady, riešenia. Účastníci sa hlásia a pri jednom vystúpení môže účastník
povedať iba jeden nápad. Optimálny čas tejto etapy sú dve až tri štvrťhodiny s
malými prestávkami po každej štvrťhodine, aby sa umožnila inkubácia. 3. Prestávka. Podľa charakteru riešeného problému môže trvať niekoľko
minút. hodín, ale aj dní. V jej priebehu sa "odosobnia" návrhy a môžu nastať aj
významné zmeny v motivácii účastníkov brainstormingu. 4.Vyhodnocovanie návrhov, riešení. Určia sa kritériá na hodnotenie
návrhov. 
Týchto kritérií by nemalo byť viac ako 5-6, lebo ináč sa stanú
neprehľadnými, zaradenie návrhov do istých skupín obdobných návrhov, výber
najlepších návrhov na ich ďalšie rozpracovanie, výber najdivokejších návrhov na
úvahy ako ich možno využiť, zhodnotenie vybraných návrhov. Je dôležité
sústrediť sa na to, ako sa nápady dajú uskutočniť a nie na hľadanie dôvodov,
prečo sa to nedá. V tejto etape zohráva kľúčovú úlohu hodnotiace myslenie. dokazovanie, práca s kritériami a ich dôsledkami a pod. Metóda brainstormingu je pre účastníkov veľmi namáhavá, vyčerpávajúca. podľa zistenia fyziologického prieskumu, energetická spotreba účastníkov brainstormingu trvajúceho hodinu a pol sa rovná desiatim až dvanástim hodinám, normálnej pracovnej zdá, že (Ďurič - Štefančík, 1989). Pri brainstormingu použitom ako metóda vzdelávania nemusí ísť ani tak o nájdenie optimálneho riešenia, ako o to, aby sa na danej téme a jej obsahu žiaci
vzdelávali (niečomu naučili.) a aby sa prejavili a rozvíjali ich tvorivé schopnosti. Vo vyučovacom procese je množstvo pn1ežitostí na využitie metódy brainstormingu. Uvádzame niekoľko príkladov jeho využitia pri vyučovaní ľudských práv:
Na sformulovanie pojmov človek, ľudská bytosť učiteľ umiestni pred žiakov nejaký vhodný predmet, napr. obrátený kôš na odpadky, a povie im, aby si predstavili, že toto je návštevník z vesmíru, ktorý chce vedieť, Čo sú to za bytosti, ktoré si hovoria ľudia. Žiaci dávajú návrhy, ktoré by mali vesmírnemu návštevníkovi pomôcť identifikovať ich ako ľudí. Iná možnosť je, že učiteľ povie žiakom, že OSN chce vyslať do vesmíru kozmickú loď bez ľudskej posádky, ktorá má informovať obyvateľov inej planéty o nás ľuďoch. Vesmírna loď dosiahne planétu až o niekoľko desiatok rokov. Žiaci majú navrhovať, čo má obsahovať náklad lode, aby bol pre obyvateľov inej planéty čo najinformatívnejší: hudbu, sochy, fotografie, literatúru, priemyselné výrobky? Na triednických hodinách môžu žiaci navrhnúť a zdôvodniť pravidlá pre správanie sa žiakov i učiteľov v triede. Začnú tým, čo by chceli, svojimi prianiami. Až v etape hodnotenia sa zo zoznamu ich túžob výberu reálne požiadavky, zostavia z nich práva a povinnosti, porovnajú a upravia sa podľa Konvencie práv dieťaťa. Podobne sa môže postupovať pri návrhu základných princípov pre spolužitie ľudí na zemi. Metódou brainstormingu môžu žiaci navrhovať možnosti skvalitnenia životného prostredia v učebni, škole, okolí školy a pod. Metóda brainstormingu sa dá veľmi efektívne využiť aj pri ďalšom vzdelávaní učiteľov a pri riešení mnohých problémov školy. Metódou brainstormingom možno riešiť napr. 

návrh problémových a tvorivých úloh z jednotlivých vyučovacích predmetov, návrh odbornej učebne alebo len niektorých jej častí ako usporiadanie čelnej steny, návrh spôsobov hodnotenia tvorivosti žiakov, identifikácia tvorivých žiakov, návrh učebných pomôcok, zlepšenie práce s nadanými i neprospievajúcimi žiakmi atď. Existujú rôzne variácie brainstormingu: Písaný brainstorming (brainwriting), ktorého podstata spočíva v tom, že hárok papiera putuje od jedného účastníka zasadnutia k druhému a každý účastník, postupne doňho vpíše svoj návrh. Pingpongový brainstorming je určený iba pre dvoch účastníkov. Jeden účastník povie návrh, na ktorý reaguje druhý účastník svojim návrhom, potom opäť prvý atď. Hobo metóda. Niektorým účastníkom brainstormingu vadí, že si nemôžu problém pokojne premyslieť, alebo naštudovať ho z literatúry. Preto M.Borák zaradil do brainstormingu etapu samoštúdia. Po oboznámení sa s problémom brainstormingu, nasleduje etapa samoštúdia a až potom nasledujú ďalšie etapy: tvorba návrhov, Gordonova metóda.Gordonova metóda Ide v podstate o variant brainstormingu, cieľom ktorého je vytvoriť iba jedno, ale zato nové originálne riešenie problému. Aby sa to dosiahlo, na začiatku zasadnutia nikto, okrem vedúceho, presne nevie, aký, aký problém sa má riešiť. Účastníci riešia problém zoširoka, zo všetkých aspektov, ktoré vedúci postupne zužuje, až sa nakoniec nájde riešenie problému. Napríklad cieľom zasadnutia otvoril diskusiu na tému Ako možno skladovať rôzne predmety. Po spresnení pojmu skladovanie sa určili charakteristiky dobrého skladovania. Potom sa diskusia zamerala na spôsoby skladovania vecí v prírode, v domácnosti, v priemysle. Až potom vedúci povedal, že ide vlastne o riešenie problému parkovania áut. Po tejto prvej etape tvorby návrhov a výberu optimálneho riešenia môže po prestávke nasledovať etapa, v ktorej sa hľadá optimálny spôsob realizácie prijatého riešenia, jeho dôsledky atď.

Prevzate z www.referaty.sk autor Ondrejman

viernes, 16 de marzo de 2012

RISOTERAPIA - liečba smiechom

Smiech je prvok, ktorý pomáha výrazne k odstráneniu napätia a stres. Má blahodárny vplyv na telo i myseľ a dáva zabudnúť, aspoň na okamih, na problémy, ktoré nás trápia  pravidelne. Medicína dokázala, že smiech prináša blahodarné účinky telu,  zvýšuje prísun kyslíka, ktorý je odvádzaný po celom tele až od pľúc a stimuluje krvný obeh a mozog. Súčasne, tak ako srdcová frekvencia  zvýšuje sa aj krvný obeh, čím sa telo dostáva do stavu pohotovosti, ale taktiež je menej napäté. Smiech tiež vylučuje endorfíny, chemické látky, ktoré podporujú pocity šťastia a pohody. Metódy, ako to dosiahnuť, sú veľmi subjektívne, záleží na osobnosti každého. Niekto môže tráviť čas s pozitívnymi a veselými ľuďmi, pozeraním  filmov a komediálnych  predstavení, čítaním kníh alebo časopisov, hraním sa s deťmi, navštevou cirkusu a zábavných parkov.

Techniky, ktoré sa používajú na uvoľnenie napätia tak, že sa môžete dostať do smiechu, vrátane: reč tela, hra, tanec, dychové cvičenia,masážne techniky sa smiať prirodzene zdravé, zo srdca, žalúdka,  jednoducho ako deti.

Na čom je založená Risoterapia?
Vedecky bolo zistené, že výdatný smiech  poskytuje niekoľko výhod: omladzuje, eliminuje stres, napätie, úzkosť, depresiu, cholesterol, bolesť, nespavosť, kardiovaskulárne problémy, respiračné ochorenia a pomáha chudnutiu. Prinášame prijatie, pochopenie, radosť, relaxáciu, otvorenie naše zmysly, pomáha transformovať naše mentálne modely.


Ako Smiech-terapia nám môže pomôcť?Smiech sa používa na odstránenie emočných , fyzických, psychických blokov.

 Je to neuveriteľné, ako metódy tak jednoduché nám môžu dať toľko smiechu: smiech je čarovný a je to najlepší liek.
Vznik a vývoj RisoterapiePoznáme už po stáročia význam smiechu a zmyselu pre humor  .
Viac ako 4000 rokov v starej čínskej ríše, bolo chrámy, kde sa ľudia zhromaždili, aby sa smiali, aby vyrovnali zdravie. V Indii sú tiež posvätné chrámy, kde môžete prevádzkovať smiech.
V starovekých kultúrach domorodého druhu, tam bol postava "Dr klauna", alebo "sväté klauna", čarodejník s farebnými šatami a make-upom, ktorý liečil terapeutickou mocou smiechu chorých vojakov.
Sigmund Freud pripisoval k sile smiechu zbaviť telo negatívnej energie, ktorá bola vedecky dokázaná, že zistíl, že mozgová kôra uvoľňuje negatívne elektrické impulzy sekundy hneď po začatí smiechu. V posledných 30 rokoch došlo k pokroku v realizácii smiechu ako terapia.
V 70. rokoch, Kalifornia lekár aplikoval radosť a dobrú náladu ako pomoc pri  liečbe chorôb na dosiahnutie pozitívnych výsledkov. Potom sa začal používať techniku ​​smiechu liečby v nemocniciach v USA, Švajčiarsku, Nemecku a Francúzsku.

jueves, 15 de marzo de 2012

Skrytý význam chorôb - Alergia

 Alergia sama o sebe nie je žiadna konkrétna choroba. Je to stav, keď imunitný systém ľudského tela reaguje na bežné podnety, neúčelne prehnanou obrannou reakciou, ktorá môže mať najrôznejšie prejavy, môže postihnúť  rôzne telesné systémy a môže človeka aj ohroziť na živote. 
Alergia môže byť získaná alebo vrodená ako  tzv. atopia.

Vedeli ste, že v prípade narkózy (teda neprítomnosti vedomej zložky vašeho ja) sa žiadna alergia na peľ, chlpy zvierat, prach atď. neprejavuje? 


Alergia sa objavuje u človeka, ktorý sa nenaučil chrániť si život svojim správnym jednaním, alebo ich môže naštartovať zasunutá spomienka v podvedomí na činnosť, ktorú sme kedysi dávno robili.



Treba pochopiť, že pokiaľ my máme alergiu, my smrkáme, kašleme a dusíme sa, je to náš vlastný postoj a problém nie všetkého okolo na nás ale nášho prístupu k tomu všetkému okolo.
Nič zvonka nemôže zapríčiniť našu alergiu, všetko je v našej hlave. Len to niečo, na čo sme alergickí, nám pripomína náš nevyriešený problém a my pred ním stále strkáme hlavu do piesku a chceme to vylúčiť z nášho života. Pokiaľ od vecí utekáme, aj tak si nás nakoniec nájdu.  

Prečo u človeka vzniká alergia?
To stále nie je až tak úplne jasné. Jednoducho sa pri jednom určitom kontakte s nejakou látkou náš imunitný system  nastaví a pri ďalšom kontakte s danou látkou zareaguje alergickou reakciou. Alergie môžu vzniknúť v každom veku, a to aj na látky, na ktoré sme nikdy predtým alergiu nemali. Boli ste kedysi alergický na rastlinný peľ a teraz už nie? Bežná vec.

 Psychické príčiny choroby

Dobrá imunita doplňuje pravdivú lásku. Lebo láskou nie je len bezmedzné dávanie, veľa krát tomu, kto si lásky neváži, ale láska znamená taktiež vedieť povedať v pravom okamžiku nie, obrniť sa naoko nevšímavosťou, ubrániť sa prianiam a požiadavkám druhých.

Alergik ku svojím súčasným pocitom pridáva čosi nedobrého, nedoriešeného z minulosti. Ak tomu tak nie je, prejaví sa diktátorské jednanie okolia len prechodnou žaludočnou neurózou, únavou, nespavosťou a uchránená bude pokožka a dýchacie ústroje.

Naučme se trochu brániť. Pozorovať, čo, koľko a komu dávame.

Naučme se vytvárať vhodným jednaním najspolahlivejšiu ochranu tela a ducha.
Naučme sa posilovať svoju imunitu a zabraňovať alergi§am. Naučme sa žiť.

Alergie sú pre nás výzvou života, aby sme se otvorili, povedali celému životu svoje áno, a to aj zdanlivým nedokonalostiam. Sú výzvou žiť vlastným životom a nie predstavami o živote. Berte veci také, aké naozaj sú. 

viernes, 9 de marzo de 2012

Skrytý význam chorôb - Naučte sa rozumieť reči vlastného tela.


Naučte sa rozumieť reči vlastného tela. "Najväčšou chybou pri liečení chorôb je, že existujú lekári tela a lekári duše, ale predsa  oboje nie je možné od seba oddeliť." Platón.
Namiesto toho máme špecialistov, odborníkov aj pre jednotlivé časti  s odpovedajúcimi jednotlivými výsledkami.

Ak sme pripravení akceptovať existenciu psychosomatiky, tak by sme mali  hľadať vedecké  dôkazy o jej existencii.
Nie je dostatočným dôkazom , že sa červenáme, keď sme v rozpakoch a plačeme keď sme smutní? Radujeme sa z maličkostí alebo bledneme hrôzou. Taktiež nám padne srdce do nohavíc a vlasy nám hrôzou stoja dupkom na hlave. Čo prežíva naša duša  sa vždy stáva viditeľným prostredníctvom nášho tela. Aj napriek tomu veľa ľudí odmieta psychosomatické poňatie choroby. Jeden lekár sa na jednom kongrese obrátil na svojich kolegov s výrokom:  "Keď stále počúvam tie táraniny o psychosomatike , zdvíha sa mi žalúdok." - Typický psychosomatický prípad! 
To, čo obvykle nazývame  chorobou, nie je ale vlastná choroba, ale len jej príznaky a jej telesné vyjadrenie. Každá choroba je výzvou, úlohou života, ktorú máme vyriešiť tím, že zmeníme svoj spôsob myslenia a rozšírime svoje vedomie.
Telo nám totiž pomocou choroby hovorí nielen to, že sa zberáme zlým smerom, ale utvrdzuje nás  taktiež v tom, že cesta, na ktorej sa práve teraz nachádzame musí byť zmenená.
Druh príznaku nám taktiež ukazuje miesto, kde je chyba a čo máme robiť, aby sme sa vyliečili. Potrebujeme sa len naučiť porozumieť jeho jazyku.
Jazyk príznakov je jednoduchý a riadi sa stále rovnakými zákonmi. Keď im porozumieme , je v našich rukách urobiť potrebné opatrenia ku skutočnému uzdraveniu.


"ja som vám vravel, že som chorý"

U nášho auta nám to pripadá veľmi ľahké. Keď začne blikať kontrolku oleja, hneď vieme, čo máme urobiť. Nepotrebujeme doplňovať benzín alebo skúšať tlak v pneumatikách, nedobíjame batériu alebo nedolievame vodu do chladiča, ale len doplníme olej. Každý presne vie, čo má robiť, a nikoho nenapadne vybrať kontrolku alebo uvoľniť jej prívodný drôt. Tím by bolo dosiahnutie len krátkodobého účelu. Kontrolka oleja prestane naozaj svietiť a auto jazdí presne tak ako predtým, len nie na dlho. Objaví sa nový príznak. Po nejakej dobe je chladič vzhľadom k zvýšenému treniu v motore horúci a teplomer vody vystúpil do červeného políčka. Pokiaľ by sme si toho nevšímali, alebo by sme upevnili ručičku teplomeru tak, aby sa nemohla zo zeleného políčka vychýliť, zase by bolo všetko na nejaký čas v poriadku. Auto by jazdilo, nič by nesvietilo. Ale čoskoro by sa pod kapotou  ozval zvláštny zvuk, a pokiaľ budeme mať smolu , budú nám lietať  piesty pred očami. So svojim autom,  by takéto nezmysly nikto nerobil, ale so svojim telom, ktoré nemôžeme predať, keď už je opotrebované , také nezmysly presne robíme.
Skutočná liečba potom neznamená odstraňovanie príznakov, ale poznanie a vrátenie porušenej harmónie do pôvodného stavu. K tomu samozrejme nestačí prehltnúť pár tabletiek alebo pichnúť si  pár injekcií, a to ani vtedy, keď sa jedná o prírodné produkty.
Podstatné je porozumieť  tomu, čo nám naše telo chce povedať.

Každý z nás je jedinečný . Uvedomme si túto skutočnosť: každý z nás je vládcom obrovského vesmíru, vesmíru svojho tela. Každá vaša myšlienka je prenesená okamžite do vedomia každej jednotlivej buňky a určuje tak zdravie alebo chorobu tela. Vládnite preto v rozsiahlej ríši svojho tela ako múdry vládca. Lebo si vytvoríte svoj osud sami, ktorý potom musíte niesť a len vy ho môžete zmeniť.

Nabuduce budeme rozprávať o chorobách a ich významoch.
Alergia Chrbtica